



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 0.036 g |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 1.6 W |
| Power Dissipation | 1.6 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 763 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 4.3 A |
| Rds On Max | 47 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Turn-On Delay Time | 7.2 ns |
| Turn-Off Delay Time | 19.3 ns |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 1.6 ns |
| Gate Charge | 19 nC |
| Drain to Source Resistance | 38 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 32
Distributors
pcbx
Unit Price$0.64368
Ext.Price$0.64368
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.64368 | $0.64368 |
| 10 | $0.53011 | $5.30110 |
| 25 | $0.49087 | $12.27175 |
| 50 | $0.45453 | $22.72650 |
| 100 | $0.42088 | $42.08800 |
| 300 | $0.40370 | $121.11000 |
| 500 | $0.38722 | $193.61000 |
| 1000 | $0.36879 | $368.79000 |
